Promocje
Impregnat do ścian betonowych VB1
Impregnat do ścian betonowych VB1
30,99 zł 26,99 zł
szt.
Impregnat do trawertynu  ST1
Impregnat do trawertynu ST1
67,00 zł 61,99 zł
szt.
Impregnat do marmuru SM1
Impregnat do marmuru SM1
67,00 zł 61,99 zł
szt.
Impregnat do granitu polerowanego  SG1
Impregnat do granitu polerowanego SG1
65,00 zł 60,99 zł
szt.
Impregnat do betonowych płyt tarasowych HBp 1
Impregnat do betonowych płyt tarasowych HBp 1
50,50 zł 40,99 zł
szt.
Kominek Lugano
Kominek Lugano
18 300,00 zł 16 900,00 zł
szt.
Impregnat do granitu płomieniowanego HG 1
Impregnat do granitu płomieniowanego HG 1
42,50 zł 37,99 zł
szt.
Impregnat do kostki brukowej  HK1
Impregnat do kostki brukowej HK1
29,50 zł 26,99 zł
szt.
Impregnat do kostki brukowej  HK2
Impregnat do kostki brukowej HK2
41,00 zł 36,99 zł
szt.
Impregnat do piaskowca HP1
Impregnat do piaskowca HP1
42,00 zł 35,99 zł
szt.
Impregnat do ścian betonowych VB 2 - mokry efekt
Impregnat do ścian betonowych VB 2 - mokry efekt
42,99 zł 37,99 zł
szt.
Impregnat do ścian z piaskowca  VP1
Impregnat do ścian z piaskowca VP1
42,00 zł 37,99 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Ogrzewanie kominkowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie kominkowe – najważniejsze informacje

Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z kluczowych decyzji, od których zależy komfort i koszt jego eksploatacji. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować dostępne możliwości. Ogrzewanie kominkowe to obok instalacji elektrycznej i gazowej, jedno z najczęściej pożądanych rozwiązań. Co warto o nim wiedzieć?

Rodzaje ogrzewania kominkowego

W zależności od sposobu rozprowadzania ciepła wyróżnia się trzy rodzaje ogrzewania kominkowego. Dystrybucja może odbywać się za pomocą:

– Powietrza – system DPG za pomocą rur transportuje ciepłe powietrze z kominka do innych pomieszczeń.

– Promieniowania – kominek nagrzewa pomieszczenie, w którym jest ustawiony, a ciepło pochodzi z ognia i obudowy akumulującej.

– Grzejników – kominek jest tu alternatywą dla kotłów na paliwo stałe. Rozgrzewa instalację c.o. za pomocą wody przepływającej przez wymiennik ciepła.

 

Ogrzewanie kominkowe DPG

DPG, czyli System Dystrybucji Gorącego Powietrza to układ, który rozchodzi się po całym domu. Ciepłe powietrze z kominka rozprowadzane jest elastycznymi rurami, które doprowadzają je do uwzględnionych pomieszczeń. Ogrzewanie kominkowe DPG nie stwarza problemów i szybko się uruchamia. Jest chętnie stosowane w miejscach takich jak domki letniskowe, w których nie korzysta się ze stałego ogrzewania. Systemy DPG są proste – składają się jedynie z termostatu i wentylatora, co ogranicza ryzyko potencjalnej awarii.

Wadą tego typu ogrzewania kominkowego jest trudność z uzyskaniem jednolitej temperatury we wszystkich pokojach. W pomieszczeniach, które znajdują się dalej od kominka, będzie chłodniej niż w tych, które położone są blisko źródła ciepła. System DPG nie jest rekomendowany dla alergików, ponieważ wiąże się ze stałymi ruchami powietrza, w którym często znajduje się kurz i pyłki.

Promieniowanie – bezpośrednie ogrzewanie kominkowe

To rozwiązanie sprawdzi się głównie do ogrzania pojedynczych pomieszczeń. Będzie optymalne, jeśli szukasz sposobu na docieplenie np. salonu. Nie nadaje się jednak na większych powierzchniach, szczególnie wielopiętrowych. Jeśli chcesz ogrzać cały dom, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się ogrzewanie kominkowe DPG lub grzejniki.

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Ciekawa alternatywa dla systemu DPG, która nie wymaga dodatkowych rur i kotłowni. W tym przypadku ciepło z kominka ogrzewa wodę. Odbywa się to za pomocą płaszcza wodnego, znajdującego się we wkładzie kominkowym, który przepływa do instalacji c.o. i przekazuje ciepło przez grzejniki. To niezwykle wydajny system, który jest w stanie ogrzać nawet budynki o powierzchni do 400 metrów kwadratowych. Ten rodzaj ogrzewania kominkowego jest estetyczny, ekonomiczny i ekologiczny. Warto wiedzieć, że wymaga regularnej obsługi i odpowiednich zabezpieczeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl